مقالات

روش های استخراج سنگ مرمریت از معدن

روش های استخراج سنگ مرمریت از معدن

روش های استخراج سنگ مرمریت از معدن

سنگ استخراج شده از معدن به صورت کوپ یا سنگ بلوک بیرون می اید که مهم است کوپ مرمریت باکیفیت با چالش استخراج مواجه می شود که اگر خوب استخراج نشود نمی شود سنگ ساختمانی مناسب و با دوام ساخت.

اولین پله تولید سنگ مرمریت برای ساختمان استخراج سنگ مرمریت از معدن است که با دستگاه های فوق پیشرفته صورت می گیرد.

بعد از پله اول یعنی استخراج سنگ از دل معادن کوه های سنگی چیزی که به وجود می یاد سنگ هایی خام که در همون جا بریده و به اندازه های کوچیک تبدیل می شن به این قطعات بلوک سنگی یا کوپ می گویند.

بلوک ها یا کوپ های که استخراج شده به سه بخش عمده تقسیم می شن که جایگاه کیفیت قیمت و ابعاد سنگ را تعیین می کند.

تک کوپ که مرغوب ترین سنگ خام است که تکی روی تریلی بارگیری می شود و 25تن وزن دارد.

دو کوپ سنگ های خام با اندازه کوچیک تر که 2 تایی در تریلی بارگیری می شود و قیمت پایین تری دارد.

سه کوپ یا لاشه سنگ که این سنگ ها 3 تایی در یک تریلی بارگیری می شوند و از بالایی قیمت پایین تری دارد.

روش ها و ابزار های استخراج سنگ مرمریت:

در حال حاضر بلوک های سنگ با بهترین دستگاه های پیشرفته استخراج می شود به 2 روش می پردازیم در ادامه.

1- برش باسیم فولادی:

اول باید چاله ای به اندازه 30 m که سنگ ها هم دیگرو قطع کن حفر کنید بعد سیم فولادی را رد کنید و بر اساس حرکت دورانی سنگ را به سمتی که می خواهید ببرید و به کمک اب و پودر سیلیس برش دهید.

این دستگاه برش به کمک قرقره و نیروی متحرکه برش را انجام می دهد و برای برش از وزنه در جای اویزان دستگاه استفاده می کنند کی می توان به اسانی برش افقی یا عمودی را تغییر دهید و این برش برای سنگ های کربناتی مثل مرمریت کاربرد دارد.

2- برش با سیم برش الماسه:

روش برش دستگاه سیم برش الماسه سیم الماس به اندازه 25 متر تا 45 متر و حداکثر 150 متر متصل به یک وینچ با قرقره کمکی که در یک راستای مشخص و به صورت دائم برش می دهد.

برای برش با دستگاه سیم برش الماسه باید در اول سنگ دو چال عمود حفر کنید و سیم الماسه را رد کنید در زمان کار دستگاه روی ریل قرار می گیرد و با کمک هیدرولیک و الکترونیک خود را به عقب می کشد و برش صورت می گیرد.

100 تا 150 کیلوگرم قدرت نیروی کشش سیم به صورت ثابت نگه می دارد و وینچ دستگاه تو فاصله 5 الی 8 متری قرار می گیرد و به این صورت 15 متر از سیم الماسه ازاد کار می کند .

در زمانی که هنوز برش عمودی کوه صورت نگرفته می توان برش افقی انجام داد چون در انجام کار امکان دار بلوک از کوه جداشود و سیم الماسه له شه.

برای جدا کردن بلوک از سینه کوه از جک هیدرولیک یا بالشتک های فشرده انجام می شود.

سختی متریال سنگ و برش بستگی دارد که چه نوع سیم برشی مورد استفاده قرار دهیم و اگر سنگ سخت باشد سرعت دستگاه یا راندمان دستگاه پایین می اید حدودا در سنگ های سنگ 20 تا 30 ثانیه زمان می برد ولی در سنگ مرمریت و چینی 30 تا 36 ثانیه زمان می برد.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *